DOMY Z BALI

Domy z bali to wysoce ekologiczna i zdrowotna alternatywa dla domów murowanych. Sama budowa domu z drewna trwa około 3-4 tygodni. Plusem tego rodzaju domów jest to, że ich budowa może być prowadzona o każdej porze roku, nawet w zimie. Wszelkie modernizacje instalacji lub przebudowy są przeprowadzane w łatwy sposób. Drewno doskonale zastępuje instalację izolacyjną dzięki naturalnej regulacji wilgotności oraz temperatury powietrza w pomieszczeniach. Zalety te sprawiają, iż dodatkowe ocieplanie drewnianego domu nie jest potrzebne. Dom z drewna oddycha całą powierzchnią ścian dlatego nie trzeba instalować w nim kratek wentylacyjnych. Wydzielane przez drewno olejki eteryczne pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia. Wygląd zewnętrzny domu z bali sprawia, iż komponuje się on z otoczeniem, tworząc harmonijny krajobraz.

Polecanym oraz najczęściej stosowanym drewnem do budowy domów jest drewno świerkowe. Jego właściwości oraz szeroka dostępność w Polsce wpływają na koszty budowy, które w porównaniu z kosztami innego drewna są bezkonkurencyjne. Drewno świerkowe jest łatwe w obróbce, miękkie, a dzięki dużej ilości słoi – sprężyste i wytrzymałe. Zabieg wyheblowania drewna zapobiega działaniu owadów na drewnie, Dla zwiększenia odporności bali na ogień, poddawane jest ono procesowi strugania czterostronnego, po którym gładka powierzchnia drewna uniemożliwia zajęcie się ogniem.

Przed rozpoczęciem budowy domu z bali, każda część jest poddawana procesowi konserwującemu. Na początku, aby zabezpieczyć drewno przed pleśnią oraz uniemożliwić szybkie zajęcie ogniem bali, poddaje się je działaniu preparatu na bazie soli poprzez kąpiele w roztworze solnym. Następnie po ukończeniu domu w stanie surowym, wewnątrz zabezpiecza się go substancją obojętną na ekologię i zdrowie człowieka.